Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ČLÁNKY

arr3Dunajec 2016Nádherná řeka Dunajec s pěknými přírodními rybami.  Skvěle nám to šlo přes den na nymfy , k večeru... arr3Moravice 2016Hned na začátek sezony jsme začali zkoušet nové mušky. Některé vzory se nám vydařily a ryby dobře... arr3Pěkný pstruh na muškuTohoto krasavce jsem chytil v neděli 15.11.2015 na moji mušku Zaječí oušku speciál Jig velikost 20...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 75,00 Kč
naše cena 20,00 Kč
naše cena 45,00 Kč

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 22,00 Kč
naše cena 21,00 Kč
naše cena 45,00 Kč

KONTAKTY

Muškaření U Brčála - J.Kretek
Dr.Martínka 1611/17
700 30 Ostrava 30
tel: 774 766 778
j.kretek(a)seznam.cz

REVÍRY » Řecko
Putování za Řeckým pstruhem

Řecko

Moje cesta začala před 2. léty, kdy se můj „miláček“(no ano, samozřejmě manželka) rozhodl jet na dovolenou a už ne opět do Chorvatska, ale do úplně jiné země. Začali jsme usilovně hledat zemi, kde strávíme naši příští dovolenou. Nakonec tip padl na Řecko – vlastním autem – a to dopomohlo k našemu pevnému rozhodnutí. Na webu www.recko-autem.cz jsem nasáli spoustu informací jak o cestě, tak o samotném Řecku.

Hned jsem začal hledat, kde tam na ryby :-), protože v každé zemi se dá rybařit a muškařit. Já sám jsem tak trochu univerzální muškař, chytám jak pstruhy, tak i jiné ryby. Začal jsem hledat… ale na internetu jsem v té době našel jen článek od jednoho Američana, který v Řecku muškařil a také staré stránky z roku 2002 od Němce, jenž strávil pár dní v Řeckých horách. Jinak nikde nic nebylo. Začal jsem oslovovat místní cestovní kanceláře v destinaci, kde jsem se chystal odjet. A konečně to přineslo výsledky. Poradili mi – řeka Pinio nebo Teby v Rabsani. Takže… před dvěmi léty jsem se vydal chytat právě na tyto řeky, ale rybu jsem tam „nepotkal“.

Jestli tam ryby jsou nebo ne, jsem se dozvěděl později od svého kamaráda Apostolis Lachanas, při mé druhé – letošní dovolené v Řecku, z které jsem se nedávno vrátil. Příprava byla stejná jako před dvěmi léty. Hledání řeky a někoho, kdo zná, kde se dá v Řecku muškařit. A konečně jsem našel majitele stránek a ted i kamaráda Apostolis Lachanas, který mi vysvětlil situaci. Můj výběr řeky před dvěmi léty byl špatný.V řece Pinios a Teby nejsou pstruzi. Jsou tam jen kapři a jiné ryby, které „vyjíždějí“ z moře. Slovo dalo slovo, a my se domluvili na naší společné cestě za pstruhy do místních řek. Cestu jsme si naplánovali s tím, že čas upřesníme až po mém příjezdu do Řecka.

Kamarád z Řecka

Hned první den po našem příjezdu do Řecka jsem oslovil naši pronajímatelku, která je zároveň majitelkou cestovní kanceláře v Řecku a vysvětlil ji svoji situaci. Velice ochotně zatelefonovala mému kamarádovi a domluvila čas i místo, kde se spolu setkáme. Nechal jsem celé jednání na ní, protože moje angličtina není zrovna nejlepší a řečtina…no to už vůbec ne… paní je výborná a navíc Češka, takže jsem měl dobrého překladatele na domluvu. Prvotní plán byl, že já dojedu do města Larisa a pak budeme společně pokračovat směrem do hor. Jenže, tak jak už to v životě bývá, přišla změna od mého řeckého přítele Tolise. Jak pracovní, tak i rodinné problémy mu nedovolily dodržet původní dohodu a on musel odjet domů (bydlí blízko místa, kde jsme se chystali chytat) již o jeden den dříve. Já jsem měl přijet podle GPS souřadnic za ním. Ale abych to neměl tak jednoduché – další menší problém. Zjistil jsem, že navigace GPS ztratí po 150 kilometrech mapu a já se ocitnu v neznámé oblasti…ouvej. Je jen málo map (a jak jsem později zjistil, prakticky jen jedna), kde jsou právě tyto hory propátrané a zmapované :-) . Usilovně jsem hledal právě tuto jednu klasickou, papírovou mapu a nakonec se mé snažení setkalo s úspěchem. Dopátral jsem se k mapě, kde byla zanesena malinkatá vesnička Polythen (blízko místa našeho setkání s Tolisem) a to i s cestou, jak k ní dojet. Takže… vše připraveno a domluveno na neděli. A já si s klidnou hlavou začal užívat nádhernou dovolenou se svými miláčky u moře.

Po 6-ti slunečných oddychových dnech přišel den D. Večer před odjezdem ještě klasická kontrola mého auta, které jsem měl s sebou a …samozřejmě problém… tak jak už to v Řecku s dodržováním dopravních předpisů je, zjistil jsem, že bohužel, ale se svým autem nevyjedu. Při příjezdu na dovolenou jsem zaparkoval auto přesně na místě k tomu určeném a nyní, den před odjezdem za svým „snem“ jsem zjistil, že nemám šanci vyjet. Výjezd mi zcela zablokovalo auto se srbskou SPZ. Zachvátil mě smutek, nervozita…že nakonec neodjedu. Ale nevzdal jsem to. Po dlouhém vyptávání a domlouvání se s lidmi kolem, jsem našel majitele auta, které mi zablokovalo výjezd… ten se omluvil a „odplul“ se svým vozidlem zablokovat někoho jiného. Spadl mi kámen ze srdce… vyjel jsem přeparkovat na bezpečnější místo, kde nikdo nemůže ohrozit můj ranní odjezd a šel s klidnou hlavou spát.

Ráno ve 3:15 jsem vstal, vypil si své nezbytné ranní kafíčko a vyrazil směr Larisa… pak na Trikaly- Kalampaka, kde mě ještě vedla GPS navigace a dále jsem už musel jen podle klasické mapy. Aniž jsem si to uvědomil, jel jsem v Larise rychlostí 70 km/ hod…a ejhle… ve 4 hodiny ráno „byli i tady“ a změřili mě. Říkal jsem si…ach jó, špatný začátek…ale nakonec to dopadlo dobře. Dostal jsem jen ponaučení v řečtině a s úsměvem přání „dobrého lovu“ mě místní řecká policie poslala dál :-) . Uvědomil jsem si, že dobrodružství prakticky začíná už tady. Cesta do Kalamári je dobrá, s dálnicí a rychlostní silnicí, takže jsem těch 150 km ujel za necelé 2 hodiny. Za Kalampákou jsem odbočoval doleva - směr Kastania do vesnice Polythena. Tam začalo něco překrásného. Hory jsou tam vysoké přes 2000 m nad mořem. Dokonce i silnice je snad…no…občas… slušná, ale doporučuji…“ dívejte se raději na cestu, ne na krásu kolem“!!! Dost často je cesta zcela propadlá a může se stát, že se sesunete i s kusem „cesty“ do srázů i 700 m hlubokých nebo se setkáte s tím, že cesta je z půlky zasypaná kamením. Co jsem ovšem vůbec neočekával – potkal jsem se v některých zatáčkách s místním dobytkem, ležícím přímo na cestě a úplně ignorujícím auta…prostě „šumafuk“…tady ležím já kráva…Tento dobytek hlídají pouze psi, nikde kolem není žádný člověk. Na zvednutí a poposunutí krav z cesty jste tady jen vy a vaše schopnost domluvit se s „hovězím“.

Hovězí

Při dojezdu do cílového místa, kdyjsem se už opravdu motal v místních cestách a ztrácel naději, že vůbec dorazím tam, kam mám, jsem zastavil na odpočívadle. Byla tady zaparkována dvě auta. Přemýšlel jsem o tom, že se pokusím zeptat na cestu… a ejhle…najednou slyším „Hi Honza“… koukám… Tolis se svými přáteli muškaři. Přichází ke mně, následuje přivítaní a menší „oprášení“ angličtiny jak z jeho, tak z mé strany. Přesedám do jejich auta a míříme dolů. Již s většími praktickými zkušenostmi se vyhýbáme kamenům spadlým na silnici, zpomalujeme kvůli koním, kteří nám z bezprostřední blízkosti začnou přecházet přes silnici… jdou si za lepší trávou …a za další zatáčkou potkáváme zase krávy :-) Po chvíli se otáčíme přes most a rozdělujeme se.

U vody jsem zjistil, že řečtí muškaři na řece převážně chytají jen na suchou mušku. Nymfy nepoužívají a ani streamr nebyl vůbec úspěšný. Poslechl jsem jejich rad a kouknul na mušky, které jsem měl s sebou. A ouvej, zjistil jsem, že nemám takové, jaké bych potřeboval. Mušky byly velikostí 8 – 10 a některé i na háčcích se 6-ti různými druhy chrostíků a jepic velikosti Hoper :-) . Podíval jsem se pod kameny, voda byla plná šedých a zelených chrostíků. Tak jsem nasadil českou nymfu. Asi po 15 minutách bez záběru, jsem ji vyměnil. Začal jsem chytat jenom na suchou a vychutnávat si přírodu kolem sebe… byla fascinující a překrásná. S Tolisem jsme pokračovali směrem proti proudu, kde byli i naši dva další přátelé. Snažil jsem se ulovit místního pstruha. Pstruzi reagovali dost špatně. Vždy vyjel po mušce, ale nedobral mi ji. Vyměnil jsem všechny mušky a jediné, kdy přicházely záběry, byly převážně na chrostíka hnědé nebo šedé barvy. Všechny ostatní ignorovali. Chytl jsem 2 pstruhy menších velikostí – do 20 cm – nic většího nepřišlo. Všechno mi před vylovením spadlo. Ale já nelitoval, byl jsem spokojen. Stejně jsem neměl v úmyslu si rybu vzít. Byl jsem na dovolené a chtěl prozkoumat možnosti na další roky. Pro větší a delší „výpravy“ v této destinaci.

Po 3 hodinách jsme dorazili pod most, k hluboké tůni mezi skalami, kde jsme se potkali s přáteli. Poseděli…pokecali o místních rybách, muškách a muškaření v Řecku. Pak jsme se rozloučili se svými přáteli. Já s Tolisem jsme jeli nahoru proti proudu a kolegové jeli dolů s Jeepem, který měl možnost projet po cestě dál. S běžným osobním autem jsme neměli šanci se dostat tam, kde oni. Přejeli jsme a začali chytat. Po necelých 2 hodinách se změnilo počasí, ryby přestaly úplně brát a my s Tolisem jsme ukončili náš „lovecký den“. Nasedli jsme do auta a jeli domů – vlastně k mému autu. Byl jsem pozván Tolisem na jídlo a kafe k němu domů. Při představě mé zpáteční cesty a vlastně už bylo 16 hodin, pršelo a byla bouře s větrem, projetí 50 km hor, skal a srázů k němu domů, jsem se rozhodl pozvání odmítnout. Rozloučili jsme se s domluvou, že se tam na jaře vrátím.

Na zpáteční cestě jsem v hlavě začal hodnotit den strávený na rybách v Řecku. Přesto, že jsem nechytl žádnou velkou rybu a žádnou ani nevytáhl přímo na břeh, jsem si skvěle zamuškařil v nádherné přírodě se svými přáteli. Prostě překrásný den, na který budu ještě dlouho vzpomínat a taky se těšit na další takové, které příjdou.

Pravidla rybaření v Řecku

V Řecku se vyskytují dva druhy pstruhů. Pstruh obecný, který je bělejší barvy s červenými a černými tečkami a Pstruh duhový, který se dostal do řek z umělého výtěru. Pro rybaření v Řecku není potřeba žádná licence. Za jeden den si rybář může ponechat 2 kg ryb, míra pstruha je 20 cm. Na řekách je povolen jen rekreační a sportovní rybolov, ale je zakázáno chytat ryby pro komerční rybolov, tam už je nutná licence. Sezona začíná 15.2 a končí v říjnu.

Pro ty, kteří nechytají pstruhy, doporučuji místní přehrady, kde se nacházejí velcí sumci a kapři. Nemám to sice zmapované, ale bylo mi to řečeno při rozhovoru. V celém Řecku je kolem 20-ti muškařů, ostatní tam nemuškaří.. Nečekejte, že chytnete velké ryby, spíše menších velikostí. V některých tůních jsou ryby max. velikosti 40 cm a to je v Řecku trofejní ryba na řece. Doporučili mi tři řeky, na kterých mohu chytat – Acheloos, Aoos a Voidomatis. Přiznám se, že sám teď nevím, na které jsem chytal. Vodítko najdete podle trasy, kterou jsem popsal.

Cesta autem v Řecku:

Je dobré si dávat pozor na místní řidiče, ale na jenom na ně. Tolerance alkoholu za volantem je na 1-2 piva, jenomže pro spoustu lidí je to první a poslední :-) . Policie „toleruje“ i menší překročení rychlosti. Řekové „místo blinkrů používají klakson“, neustále troubí, ale nikdy se nedozvíte, kterým směrem vlastně chtějí jet… A to poslední – pokud se rozhodnete jet do míst, kde jsem byl já, dávejte velký pozor na cestu. Raději zatavte na bezpečném místě a vychutnávejte si přírodu, než se kochat po cestě za volantem. To při nejlepším rozbijete svoje auto.
NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Muškaření v Řecku video


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Muškaření v Řecku jaro – léto 2010


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ