Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ČLÁNKY

arr3Dunajec 2016Nádherná řeka Dunajec s pěknými přírodními rybami.  Skvěle nám to šlo přes den na nymfy , k večeru... arr3Moravice 2016Hned na začátek sezony jsme začali zkoušet nové mušky. Některé vzory se nám vydařily a ryby dobře... arr3Pěkný pstruh na muškuTohoto krasavce jsem chytil v neděli 15.11.2015 na moji mušku Zaječí oušku speciál Jig velikost 20...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 45,00 Kč
naše cena 40,00 Kč
naše cena 29,00 Kč

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 20,00 Kč
naše cena 189,00 Kč
naše cena 29,00 Kč

KONTAKTY

Muškaření U Brčála - J.Kretek
Dr.Martínka 1611/17
700 30 Ostrava 30
tel: 774 766 778
j.kretek(a)seznam.cz

REVÍRY » Labská přehrada
Pár dnů na Labské přehradě

Labská přehrada

Na začátku roku jsem si naplánoval,že si zaskočím na Labskou přehradu, vyzkoušet si muškaření z boutu a potrápit pár pstruhů v krásném prostředí Krkonoš.

Hned jsem si začal shánět informace – jaké jsou nejvhodnější mušky :-) pár tipů jsem dostal od Choseho, Matese a přátel co tam byli.

Čas uběhl velmi rychle a už jsem byl ubytován a chystal jsem si pár mušek. Den před samotným muškařením jsem měl nachystáné 3 krabičky Lurek, blobů a 1 malou krabičku s Diawl Bach - Ďáblík a 4 druhy suchých mušek.

Večer jsem si zajel pro povolenku k panu Pavlíkovi a pěkně jsme si pohovořili o přehradě a rybách. Ukázal jsem mu svůj proutek BFC Discovery travel 9 ft 4/5 se kterým budu chytat. Zhruba po dvou hodinách jsme se rozloučili a já se vrátil na hotel natěšený na zítřejší rybolov.

 

 

První den – po příjezdu k přehradě k úseku B nahoře u přítoku, jsem zjistil že není kde parkovat :-( Pěkné parkoviště, které tam je, bylo zastavěné kameny, aby se tam nedalo vjet ( prý přes léto to není rentabilní, tak to zastavěli kameny, aby tam nikdo nestál a KRNAP neprodělával ) a nikde jinde se nedá pořádně parkovat. K přehradě je příjezd zakázán, tak jsem tedy zaparkoval hned vedle kamenů. Připravil jsem si bout a začal hledat prut . Hledám, hledám a prut nikde! Horlivě přemýšlím, kde může být, kde jsem ho nechal , kde jsem ho měl naposledy? A ejhle už jsem si vzpoměl. Naposledy jsem ho měl nahoře u p.Pavlíka. Tak jsem si vzal jiný prut 9ft aftma 4, trochu jemnější, vhodný jen na suché mušky, protože kromě Ďáblíků a suché mouchy se nedá moc použít. Sešel jsem dolů, sednul jsem si do boutu a vyplul jsem na jezero. Smůla se mě ale drželá dál. Hned, jak jsem vyplul, tak mi začalo téct do neoprénů a během krátké chvíle jsem byl celý mokrý, než jsem se stihnul vrátit ke břehu, tak se mi vypustil i bout ! Na břehu jsem doufoukal bout, našel těsnění, které jsem tam prve zapoměl dát. Zašel jsem do auta převléknout se do déjchacích kalhot a hurá znovu na vodu! :-)

Navázal jsem si dva Ďábliky a začal jsem zjisťovat jesli jsou i tady na jezeru úspěšné. Po chvilce první záběr a lipánek kolem 20 cm. Další hod a další prcek :-) Po hodině jsem jich nachytal kolem 15 ks + 2 okouny. Pstruha duhového ani potočního jsem nechytl. Jel jsem na druhou stranu do hlubší vody od přítoku a hned to přišlo, šňůra šla z ruky, mírně přisekávám a začíná boj. Po chvilce zdolávám pstruha duhového kolem 45 cm a pak i pstruha potočního, sice je menší, ale i tak mám z něho radost. Jeden pstruh mi při zdolávání urval a odplaval i s muškou. Byl větší a se čtverkou prutem a 14 vlascem mi moc nedal šanci :-). Přezbrojil jsem tedy na 16 vlasec a než jsem stačil navázat první mušku, uviděl jsem menší kolečko. Hned jsem tam nahodil klasickou jepku Red Qill. Po dopadu mušky na hladinu, okamžitě záběr a pstruh duhový je tam. :-)  V ten den jsem chytl spoustu ryb od 15 do 45 cm, Pstruha Duhového, Pstruha Potočního, Lipana i okouny. Lurky a ostatní mušky jsem vůbec nevýtáhl.

Večer jsem zajel odevzdat povolenku a vyzvednout si proutek. Vrátil jsem se na hotel, dal jsem si pár piveček a zhodnotil jsem a nachystal jsem si pár mušek na další den.

Labská přehrada

Labská přehrada

Labská přehrada

Labská přehrada

 

Za dva dny jsem jel na ryby znovu ( byl jsem tam 14 dnů, tak nebylo proč spěchat ) Vybral jsem si pro změnu úsek A.

Hned od začátku bylo jasné, že to bude trochu jiné – úsek je hlubší, větrnější, mírně pršelo, foukalo.Prostě za dva dny, úplně vše jinak.

Všechny mušky, které jsem vyzkoušel a jediné úspěšné v ten den, bylo chytání u menších přítoků – potůčků které se vlévají po straně do přehrady. Úspěšná suchá muška Adams a Red Quill vel 14 na které jsem chytil pár rybek vše kolem 40- 50 cm. Kolem 15 hodiny jsem to zabalil a šel k autu. Když jsem balil věci, tak mě u auta oslovila paní, že její manžel také chytá a zrovna je na boutu a jestli jsem něco chytil a jaké mušky jsem používal- Dali jsme se do řeči a nakonec jsem vytáhl svou krabičku a nějaké ověřené mušky jsem jí dal. Když už jsme se rozloučili, tak paní zjistila, že si zabouchla kliče v autě a dnešní inteligentní auta hned se sami uzamknou. Paní z toho byla nešťastná, tak jsem jím nabídl, že je odvezu i s manželem do Litomyšle pro náhradní klíče. My rybáři si přece musíme pomáhat. Na hotel jsem se dostal až kolem 22 hodiny.

Druhý týden přijela za mnou i moje manželka. Počasí nám moc nepřálo, ale i přesto nám vyšel jeden den na ryby a potrápení páru rybek společně za břehu.

Labská přehrada

Labská přehrada

Labská přehrada

Labská přehrada

 

Závěrem můžu říct, že přehrada je umístěna na výborném místě v překrásné krajině se spoustu ryb. Jediné co chybí, je možnost zakoupení více denních povolenek. Jinak se nedá upřít nic.

 

 

Pár fotek s muškama na které jsme chytali s menším popisem :-)

 

Diawl Bach - Ďáblík je pro svou jednoduchost a účinnost oblíbenou muškou nejen anglických jezerních muškařů. Hodí se pro použití s plovoucí muškařskou šnůrou s velmi pomalým stahováním. Někdy můžeme nechat unášet po větru bez stahování jen s občasnými opravami šňůry nebo nechat vyklesat. Způsob lovu, ale může být opravdu různorodý - různé kombinace s lurkami i jinými muškami jako Shuttlecocki. Jedná se o stabilně a všeobecně účinný vzor, ve všech svých variantách a na všech jezerech po celém světě, jak na Pstruzi jezerní - obecné tak i na siveny a duháky.

Muškaření v mírném větru s Ďáblíky

Chytáme na plovoucí šňůru a pomalu stahujeme osmičkami s přestávkami. Necháváme pomalu nést větrem. Vítr fouká z pravé strany a my nahodíme šňůru pod úhlem 45 stupňů po směru větru na vzdálenost 20  a více metrů, necháváme pomaličku donést ke břehu. Prut držíme kolmo k vodě a mírně držíme šňůru. Záběry přicházejí i těsně u břehu. Ryby většinou křižují vodu proti větru a žerou vše co nese vítr, jak ze břehů tak i ze dna. Je dobré, mít vrchní přívěs, nějakou suchou mušku např. Chmýřenku nebo Shuttlecocka a dole menšího ďáblíka a poslední mušku na konci, většího ďáblíka. Návazec používáme 0,14 - 0,22 floucarbon.

Ďáblík

Ďáblík

Ďáblík

Adams

 

Honza a Lenka

www.ubrcala.com