Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ČLÁNKY

arr3Dunajec 2016Nádherná řeka Dunajec s pěknými přírodními rybami.  Skvěle nám to šlo přes den na nymfy , k večeru... arr3Moravice 2016Hned na začátek sezony jsme začali zkoušet nové mušky. Některé vzory se nám vydařily a ryby dobře... arr3Pěkný pstruh na muškuTohoto krasavce jsem chytil v neděli 15.11.2015 na moji mušku Zaječí oušku speciál Jig velikost 20...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 140,00 Kč
naše cena 20,00 Kč
naše cena 45,00 Kč

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 29,00 Kč
naše cena 49,00 Kč
naše cena 25,00 Kč

KONTAKTY

Muškaření U Brčála - J.Kretek
Dr.Martínka 1611/17
700 30 Ostrava 30
tel: 774 766 778
j.kretek(a)seznam.cz

MUŠKY » Vranka - Streamr
Muškaření se streamrem Vrankou

Imitací Vranky je spousta druhů a i já osobně jich používám více. Od Vranky, kterou vidíte na obrázku, až po jiné druhy. Vranka je nečastější a nejběžnější potrava Pstruha obecného v našich řekách. Tam, kde se ještě vyskytuje i tam, kde již není, ji pstruzi mají rádi a stále si ji pamatujíSmile.

Ukážeme si dva druhy chytání na streamra, které používám na našich řekách. Nejsem zastáncem, jak často vídám, chytání za stálého tahání a poškubávání streamra v proudu, kdy ryba ani nestačí streamra dobrat, natož ho vidět. Dejme ji šanci pěkně zaútočit, což pro nás může být překrásným zážitkem. Není řečeno, že budeme vždy úspěšní, ale můžeme si svědomitě říci „když chceme velkou rybu, dejme ji pěkné sousto“. S kvalitním náčiním je příjemné ji pak chytnout, samozřejmě vyfotit a znovu tuto krásnou rybu pustit. Teď přistupme k samotnému chytání.

Použité načiní:

Nejčastěji používám muškařský prut aftma 5 a 6, na větších řekách aftma 7 s plovoucí nebo potápivou šňůrou. Někdy v nouzi s potápivým koncem. Plovoucí šňůru použiji převážně při normálním průtoku a potápivou při zvětšeném průtoku v řece. Doporučuji koupit si potápivou šňůru s nejrychlejší potápivostí, která se prodává. Návazec používám - vlasec dílky kolem 1 m o síle 0,16 až 0,40. Delší vlasec u potápivé šňůry není zapotřebí. Snažíme se dostat streamra na dno nebo co nejhlouběji, aby nám neskákal po hladině.

Streamra: vážu nejčastěji ve velikostech 4 až 10 na streamrové háčky. Pokud připravuji streamra opačně m nas háčkehoru, snažím se používat speciální háčky jako jsou: Varivas Keel Streamr  s tímto háčkem chytám jak v 10 cm vody i ve 3 metrech a moc nezachytávám o vázky asi nejlepší háček na typ streamra Vranky s použitím hlaviček Sculpin Helmet od Flymen Fishing Company. Další typy Gamakatsu F 314, Hends 750 a další co se dají použít, ale už to není vončo. Streamra vždy zatížím hlavičkou jako Fish Skull, Sculpin Helmet nebo Cone Head, oči, tungsten a naposledy i olovo.

K samotnému chytání si vysvětlíme dvě metody, které rád používám.

 

 

První metoda chytání je podobná, jako na mokrou mušku

Vranku nebo streamra hodíme přes celou řeku na druhý břeh. Po nahození dáme prut do polohy kolmo s proudem tak, jak je uvedeno na obrázku - dvěma menšími škubnutími a přítahem „jen tak, abychom stáhli muškařskou šňůru na vrácení prutu do polohy kolmo k proudu“. Tímto způsobem postupujeme po celou dobu, až streamr stáhneme úplně k sobě a celou akci opakujeme. Někdy nechávám na streamr působit jen proud řeky a záběry přicházejí velmi razantně samy.

 

 

Druhá metoda chytání

Používám stejné náčiní, jen se trochu liší poloha prutu při chytání. Prut není kolmo, ale rovnoběžně s proudem. Metoda je o něco lepší při větším proudu a pomaleji se stahuje. Jinak je vše stejné jako při první metodě. Dvěma nebo jen jedním škubnutím prutu pomaličku stahujeme. Můžeme klidně přitahovat streamra i bez škubnutí.

 

Na tyto dvě metody jsem již nachytal spoustu ryb, ať už se jednalo o Pstruha potočního, duhového, Sivena, Jalce či mnoho jiných ryb na řece.

 

Obrázek metody 2.

Doufám, že jsem vám svou radou alespoň trošku pomohl. Věřím, že my všichni budeme šetrní k rybám, abychom se mohli vždy k vodě vracet a mít čím dál větší úlovky :-)

Autor a foto : Jan Kretek

Foto : Jirka W.

Použitý materiál na streamry : od Martina Bawdena

PS: Pár fotek s úlovky a streamry

 
NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Perfect
Jakub Krejsek
18.10.2015 10:57
Super článek!
Miroslav Vepřek
16.05.2014 11:18
Vranka při použití Mini Sculpin Helmet

V minulém roce jsem vyzkoušel novinku na trhu Vranku uvázanou se Sculpin Helmet hlavičkou a při vyšší vodě to byla moje top muška a nachytala spoustu ryb. Jediná její vada je, že lze použít pouze při větší vodě nebo velkých řekách s pořádnou hloubkou.

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Před necelými 14-ti  dny mi poslal Martin Bawden ( majitel firmy Flymen fishing company ) fotku s překvapením a to s Mini Sculpin Helmet a já byl nadšený! Moje trápení, že Vranečku nelze pořádně použít v menší vodě a na menších říčkách, potocích byl náhle vyřešen a ještě před začátkem sezóny! Neváhal jsem a hned je objednal a jsou tady, v mém i vašem svěráčku. Začínáme se chystat na novou sezonu.:-)

Bylo spoustu dotazů, jak vážu Vranku. Je mnoho videí, ale každý to trošku váže jinak. Proto jsem se rozhodl přidat menší pomoc při vázaní, jak si chystám svoje vranečky já. Délka celého streamru je kolem 5 cm.

Použitý materiál :

  • háček Gamakatsu vel. 6-8
  • nitě VEEVUS 14/0 hnědé, olivová a další barvy
  • Hlavička Mini Sculpin Helmet barvu nechám na Vás
  • pásek ondatra - Muscrat strip zonkr - olivová, přírodní, bílá, černá, hnědá barvám se meze nekladou

 

1. upevníme háček a upravíme protihrot nebo si ho tam necháme.

Vranka - Mini Sculpin Helmet

2. napíchneme na háček zonkerový pásek - používám 2,5 mm v nouzi 1,5 mm

Vranka - Mini Sculpin Helmet

3. druhý pásek - jenom srst dáme do kancelářské sponky a ustřihneme

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Vranka - Mini Sculpin Helmet

4. vložíme do smyčy , kterou jsme vytvořili, zatočením vytvoříme knot na dabování

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Vranka - Mini Sculpin Helmet

5. po natočení knotu na háček, celý zafixujeme a pěkně rozčešeme. Otočíme ve svěráčku háček, srst rozdělíme na dvě stejné půlky a přes něj natáhneme druhý pásek,který jsme si na začátku napíchli a u hlavičky háčku přichytíme a vytvoříme větší hlavičku.

Vranka - Mini Sculpin Helmet

6. hlaviču zalakujeme a počkáme až nám uschne. Po uschnutí laku dáme sekundové lepidlo, UV lak, epoxydové lepidlo a nasadíme Mini Sculpin Helmet přes očko háčku. Zafixujeme nití , přilepíme oči, které jsou součástí  balení s hlavičkami - LIving Eyes a přední niť přelakujeme, můžeme i oči ať lépe drží. Ten kdo má UV lak může použít ten.

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Pár ukázek Vranek

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Vranka - Mini Sculpin Helmet

Doufám, že jsem Vám trošku pomohl s vázaním Vranky s Mini Sculpin Helmet a budu rád, když napíšete i svoje zkušenosti, pošlete nám fotky, jak s muškami i rybami, které na ně chytnete.

S pozdravem Jan KretekNÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ